“Люди не можуть відкрити вікон, одяг просмерджений, наші діти не хочуть їхати до школи на навчання, бо з них сміються”

“Люди не можуть відкрити вікон, одяг просмерджений, наші діти не хочуть їхати до школи на навчання, бо з них сміються”, – мешканці Гряди скаржаться на місцеву свиноферму, яка забруднює повітря і довкілля.

На комісію з питань охорони довкілля і природніх ресурсів Львівської районної ради під головуванням депута «Європейської Солідарності» Ореста Миколайчука звернулися мешканки села Гряда, що нині належить до Львівської МТГ, та Мервичі, що на Жовківщині. Вони скаржилися, що жителі сіл потерпають від жахливого запаху, який продукує місцева свиноферма.

“Жити по сусідству із свинофермою “АПП “Гряда” вже нестерпно. На території села Гряда вона існує з 2014-го. До 2019-го на фермі не було навіть місця для зберігання і відстоювання гною. Зараз одна лагуна є, але її щодня спустошують, замість того, аби відходи там відстоювалися. Перед тим як викачувати, гній змішують, тоді сморід підіймається невиносимий. Згідно із правилами, таких лагун мало б бути принаймні дві. Але на підприємстві не дотримуються необхідних норм”, – розповідає мешкангка Гряди Галина.

Будинок жінки розташований за півкілометра від свиноферми. Зі слів пані Галини, до того того як на фермі облаштували лагуни, гній виливали під вікна будинків, що розташовані неподалік.

“Люди в радіусі восьми кілометрів жаліються на сморід. Що тоді казати мені? До 2019 року гноївку виливали людям під вікна. 15 гектарів землі навколо ферми залито відходами, які утворили озера. В сторону Малого Дорошева розташовані торфи, не тверда земля. Уявіть якою кількістю відходів перенасичили територію, що озеро утворилося на торфах! В мене машина настільки просмерджена гноївкою, що на тошноту проймає. Люди не можуть відкрити вікон, одяг просмерджений, наші діти не хочуть їхати до школи на навчання, бо з них сміються через те, що запах мають неприємний. Маршрутки у Гряді не хочуть зупинятися через сморід. Що вже казати про здоров’я людей, які там живуть і щодня тим дихають, діти хворіють”, – каже пані Галина.

На неприємний запах скаржаться мешканці Дублян, Грибович, Гряди, Ситихова і Дорошева… “В яку сторону дме вітер, туди сморід і несе. Всі наші звернення, і до держпродспоживслужби, і до держекоінспекції, нам не допомогли. Ми отримали відповідь, що у “АПП “Гряда” витримана 500 метрова санітарна зона. Хоча в територіальному плані села Гряда та Воля Гомулецька вже є затверджені і роздані земельні ділянки за 250 метрів від свиноферми місцевим мешканцям і учасникам АТО, та земля навіть уже приватизована, про що свідчать дані держгеокадастру”, – додає співрозмовниця

Зараз гноївку вивозять в Мервичі.
“У Гряді – 13 ферм, у ТЗОВ “Жовківькій ППР”, що у Мервичах, – 33 ферми. Біля Мервич є Думний потік, в якому вміст амонію складає 102, замість допустимої норми 0,05. Три-чотири рази в день з свиноверми у Гряді вивозять гнвій на територію ТЗОВ “Жовківський ППР”, стверджуючи, що продають в рік туди 10 тисяч тонн гною, натомість держпродспоживслужбі зазначили, що спустошують лагуну лише двічі на рік”, – додає пані Наталя.
До слова, Думний потік, впадає у річку Західний Буг, яка несе свої води у Європу.

Депутати попросили у мешканок надати їм всі необхідні документи, аби вони змогли надіслати їх разом і з депутатським запитом у відповідні огани.

До слова, зазначимо, що зі слів пані Галини та Наталії, остання скарга від села Гряда на екологічну проблему “застрягла” безрезультатно на столі у Олександри Сладкової, начальниці управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування ЛМР.