COVID-19: виклики та методи боротьби

Про це та багато іншого розповів завідувач інфекційного відділення Перемишлянської ЦРЛ, депутат Перемишлянської міської ради фракції “Європейська Солідарність” Заневич Богдан Романович.

Пандемія COVID-19 стала головним глобальним викликом для людей у ХХІ столітті. Вона створила безпрецедентні загрози для людського життя та здоров’я, завдала удару світовим економікам, змінила спосіб нашого життя й спілкування. Для нашої країни боротьба з вірусом є питанням національної безпеки.

  • Як передається захворювання?

Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхом.

  • Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини?

Вірус не здатний переміщатися на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина вдихає під час кашлю чи чхання. Відстань – гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 м.

  • Переважає контактний шлях зараження?

Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальних шляхів хворого чи інфікованого.

  • Чи можна заразитись від тварин?

Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендую мити руки водою з милом. Це захистить вас від низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.

  • Чи передається вірус через фрукти?

Фрукти не придатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадую, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.

  • Скільки вірус живе на поверхнях? Чим можна вбити вірус?

Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать віднизки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезинфікувати поверхні, ручки дверей, техніку, тощо.

  • Чи правда, що вірус передається лише літнім людям?

Заразитись можуть люди будь якого віку, тому всі мають дотримуватись заходів захисту від вірусу. Літні люди та хворі на хронічні захворювання перебувають в зоні підвищеного ризику. На початковій стадії COVID-19 має такі ж симптоми, як інші гострі респіраторні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести. Тому у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря. Пам’ятаймо, що перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку та люди з хронічними хворобами і слабким імунітетом – вони більш схильні до розвитку тяжких захворювань. Заразитись можуть люди, які мали прямий контакт із хворим або інфекційними виділеннями, наприклад через рукостискання; особи, які перебували у закритому середовищі з хворим на COVID-19 на відстані до 2-х метрів та довше 15-ти хвилин.

  • Як себе захистити від вірусних інфекцій?

Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям (повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму). Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд, або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%. Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ, уникайте дротиків до свого обличчя (не торкайтесь брудними руками своїх очей та рота), термічно обробляйте продукти (не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця. Будьте здорові!