Закрити «КРОНО» у Кам’янці-Бузькій чи розпочати чесну співпрацю?

Кам’янка-Бузький район завжди вважався сільськогосподарським та не був перевантажений промисловістю. Тому місцева влада неодноразово зауважувала про те, що вкрай необхідно залучати в регіон інвесторів, котрі готові відкривати промислові підприємства та забезпечувати місцевих людей роботою.

І коли 20 років тому лісопаркетний комбінат у Кам’янці-Бузькій придбав швейцарський концерн SWISS KRONO GROUP, – йому зраділи та прийняли з почестями. Адже іноземний інвестор обіцяв нові робочі місця, говорив про податки, які розвиватимуть інфраструктуру міста, запевняв, що виробництво буде безпечним для навколишнього середовища.

Але вже невдовзі серед містян почали ходити чутки про те, що підприємство у виробництві використовує шкідливі речовини та викидає їх у повітря з димом через труби.

У 2011 році почалися протести і критичні матеріали на адресу підприємства у ЗМІ. Бо тоді «КРОНО» запланувало розширення виробництва і розпочало для цього відповідну процедуру. На Громадські слухання прийшла чи не вся Кам’янка. Люди вимагали незалежних експертиз і навіть закриття заводу. Обрали ініціативну групу, яка мала відстоювати їх інтереси. Чи не всі були налаштовані вкрай категорично. Згодом ще відбулася відкрита сесія міської ради. Знову і знову запрошувалися журналісти. Експертизи були проведені, в тому числі незалежна, владоможці та екологи запевняли у тому, що насправді виробництво безпечне, викиди – в межах норми.

Відтоді минуло 10 років. Протести, як показав час, притихли, однак недовіра до підприємства залишилася.І от знову тема «КРОНО» стала злобою дня. А все через те, що інвестор потребує повної модернізації підприємства і заявив про це владі міста офіційно. Той завод, який працював, уже вичерпав можливості. Сьогодні проблема стоїть чітко: бути чи не бути підприємству на території міста Кам’янка-Бузька?

Не таємницею є, що «КРОНО» – потужний платник податків в регіоні. Саме завдяки цьому підприємству влада міста вирішила не одну соціальну та інфраструктурну проблему. Але як же бути з екологічною проблемою? Здоров’я людей не відкупиш тротуарами…

І напевно, а таки так, настав час, розставити всі крапки над «і» в наболілих питаннях з «КРОНО», бо іншої нагоди не буде. Саме сьогодні треба зважено, на основі законодавства, прийняти правильне рішення – владі, депутатському корпусу міста, громадськості. І категоричним треба бути, мабуть, не в питанні закриття заводу, а в намаганні змусити інвестора розпочати з людьми чесну, прозору співпрацю, на основі відкритого, переконливого діалогу. Щоб люди могли зрозуміти, що їх чекає з відкриттям оновленого «КРОНО».

Щоб залишитися чи не залишитися інвестору у місті, – необхідна певна законодавча процедура, у якій беруть участь міська влада, районна, і найголовніше – сама громадськість.
Згідно з законодавством у цій процедурі є певна черговість дій. Спочатку місцеві депутати затверджують напрацьований проєкт рішення «Про надання згоди на розробку проєкту детального плану території по зміні цільового призначення земельних ділянок з земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості».

На сесії від 25 березня депутати Кам’янка-Бузької ТГ прийняли таке рішення. «За» проголосувало 17 депутатів (при необхідності 14). Більшість з них наголосили на тому, що таке рішення лише крок процедури, який не надає інвестору жодного права на земельну ділянку, бо далі ще йдуть інші кроки процедури закону. Це рішення скеровується у Львівську районну державну адміністрацію, яка видає розпорядження про розробку детального плану по зміні цільового призначення земельних ділянок.

З цього випливає, що за громадою – останнє слово! Лише громада вирішить: дати дозвіл «КРОНО» працювати далі чи ні. Без згоди громади ніхто не вправі змінювати цільове призначення земель та чинити інші дії. Усі зауваги громадськості мають взятися до уваги.